Operace excimerovým laserem mění geometrii rohovky. V důsledku takové operace se lidský optický systém stává dokonalejší a pacient již nemusí používat produkty pro optickou korekci (brýle nebo kontaktní čočky).
Je důležité si uvědomit, že při chirurgické léčbě ametropie se mění refrakční síla sítnice, v důsledku čehož jsou paprsky ze snímku soustředěny zřetelně do makulární zóny. Zároveň se výrazně zlepší vidění.
Proč se zrak snižuje?
Refrakce označuje optickou mohutnost celého oka. Refrakce se obvykle vyjadřuje v dioptriích. Při poruše této funkce se snižuje zraková ostrost, což vede ke snížení kvality života.
Astigmatismus, myopie a dalekozrakost jsou ve všech případech doprovázeny snížením zrakové ostrosti. Jakákoli refrakční vada vede k tomu, že ohnisko paprsků se nenachází v rovině sítnice, ale před nebo za ní. Takoví pacienti proto vyžadují korekci zrakových funkcí pomocí externích optických zařízení (brýlí nebo kontaktních čoček). Tato potřeba může způsobit určité nepříjemnosti a někdy není bezpečná.
Mezi onemocněními doprovázenými refrakční vadou je nejčastější krátkozrakost. Podle statistik trpí krátkozrakostí třetina všech obyvatel Země. Toto onemocnění lze diagnostikovat v jakémkoli věku, ale nejčastěji jsou pacienti s krátkozrakostí diagnostikováni ve věku 8-16 let. V budoucnu se nemoc může stabilizovat nebo pokračovat v progresi. V každém případě krátkozrakost ovlivňuje kvalitu života, způsobuje pacientovi nepohodlí, a proto vyžaduje pečlivou pozornost odborníků.
Je třeba poznamenat, že jakékoli poškození zraku vyžaduje povinnou korekci. Mnoho lidí se domnívá, že při používání brýlí ke korekci zraku se zraková ostrost snižuje, ale není to pravda. Naopak, pokud nepoužíváte žádné korekční metody, mohou vám oči přestat fungovat, což jistě časem povede k tupozrakosti. V tomto případě ani při dokonalé korekci zraku nebude 100%
Proč potřebujete laserovou korekci zraku?
Vzhledem k tomu, že mnoho lidí trpí refrakčními vadami (dalekozrakost, astigmatismus, krátkozrakost), odborníci neustále vyvíjejí nové metody účinné léčby. Jednou z nových metod, které jsou vysoce účinné u ametropie, je laserová obnova zrakových funkcí.
Navzdory tomu, že brýle i kontaktní čočky jsou rozšířené, snadno použitelné a cenově dostupné, každý den se několik tisíc lidí obrací na specialisty s žádostí o provedení laserové korekce zraku.
Je celkem jednoduché vysvětlit, proč se to děje. Za prvé, i ty nejmodernější brýle přinášejí svému majiteli určité nepohodlí. Při delším nošení dochází k tlaku na hřbet nosu a uší, který je někdy doprovázen bolestí. V zimě je také velmi nepohodlné nosit brýle, protože při prudké změně teploty v teplé místnosti se brýle okamžitě zamlží. Navíc při aktivním sportu brýle nejen způsobují nepohodlí, ale mohou být i nebezpečné.
Brýle, stejně jako kontaktní čočky, mohou být zapomenuty nebo ztraceny, takže prozíraví lidé mají vždy pár navíc, aby je nahradili.
Pokud zvolíte správné kontaktní čočky, nepochybně způsobí méně nepohodlí. Čočky se například nezamlžují, netlačí na hřbet nosu a jsou pohodlné pro aktivní aktivity. Při použití jakýchkoli čoček, i těch nejmodernějších, však koncentrace kyslíku v buňkách rohovky klesá. V důsledku toho začnou do rohovky prorůstat cévy ze spodních vrstev a časem se může rozvinout i syndrom suchého oka. Většinou k nevratným změnám oka dochází 5-10 let po začátku používání kontaktních čoček. Poté musí pacienti poměrně často přejít na brýle nebo hledat jinou alternativu.
Laserová korekce refrakční vady pomáhá pacientovi vzdát se kontaktních čoček a brýlí navždy, takže tato léčba poskytuje vysoký životní standard.
Je důležité vědět, že ne všichni pacienti jsou vhodní pro laserovou léčbu ametropie. Například děti do 18 let nemohou podstoupit laserovou korekci, protože růst jejich oční bulvy ještě není dokončen. Pro tuto kategorii pacientů jsou brýle a kontaktní čočky jediným možným způsobem, jak zlepšit zrakovou ostrost. V tomto případě je důležité čočky správně nosit, aby nezpůsobily nevratné změny na rohovce. Oční lékař vám s tím pomůže, pokud ho budete pravidelně navštěvovat a sledovat dynamiku změn zraku.
Předoperační příprava na laserovou korekci zraku
Chcete-li provést laserovou korekci zraku, musíte nejprve provést komplexní oftalmologické vyšetření. Při diagnostice lékař hodnotí stav oční bulvy jako celku a všech jejích struktur samostatně. Měří se také mnoho důležitých parametrů.
Mezi hlavní diagnostické metody patří:
- Vizometrie, tedy měření zrakové ostrosti;
- Pneumotonometrie, nutná ke stanovení hodnoty nitroočního tlaku;
- Pachymetrie, při které se měří tloušťka rohovky;
- Autorefraktometrie, při které se refrakce oka určuje automaticky;
- Echobiometrie nezbytná k měření délky oka;
- Perimetrie, tedy určování hranic zorného pole;
- Schrimerův test je nezbytný k posouzení množství produkované slzné tekutiny;
- Počítačová topografická analýza rohovky, což je moderní metoda pro objasnění struktury rohovky;
- Vyšetření struktur fundu po předběžné maximální mydriáze pomocí léčivých kapek.
Po pečlivé předoperační přípravě a diagnostice může lékař s vysokou jistotou mluvit o tom, jaké výsledky může pacient po laserové korekci očekávat. To také umožňuje vyhnout se nejčastějším komplikacím v pooperačním období.
Jak se provádí laserová korekce zraku?
Během operace se provádí minimálně invazivní účinek na hmotu rohovky, což vede ke změně zakřivení jejího povrchu.
Poté, co lékař pomocí excimerového laseru koriguje tvar rohovky, se paprsky ze snímku sbíhají v jednom bodě umístěném striktně v rovině sítnice. Všechny metody používané v moderní medicíně jsou velmi bezpečné, přesné a poskytují vysokou zrakovou ostrost.
Samotná operace laserové korekce zraku trvá v průměru asi 10-15 minut. Při operaci se používá lokální anestezie, která se provádí speciálními očními kapkami. To vám umožní minimalizovat bolest během procedury i po ní. Po dokončení operace je pacient asi hodinu a půl pozorován na klinice. Poté je pacient poslán domů po předchozím poskytnutí všech doporučení. Je důležité si uvědomit, že laserová korekce zraku nemá prakticky žádný vliv na rytmus života pacienta, to znamená, že omezení v pooperačním období jsou minimální.
Již ve fázi úplného lékařského vyšetření lékař podá všechna vysvětlení týkající se rysů předoperačního a zotavovacího období. Pro systematizaci těchto informací existují velmi pohodlné připomínky, ve kterých pacient najde odpovědi na všechny své otázky.
Výhody obnovení vidění excimerovým laserem
Korekce zraku pomocí excimerového laseru je velmi běžný postup, který je žádaný ve všech zemích.
Mezi výhody metody patří:
- Spolehlivost výsledků;
- Bezbolestný;
- Rychlost provádění (ne více než čtvrt hodiny);
- Bezpečnost;
- Provádění manipulací ambulantně;
- Široká škála možností;
- Krátká doba zotavení;
- Předvídatelný a předvídatelný výsledek s vysokou přesností;
- Žádné řezy nebo švy;
- Jednoduchost a dostupnost;
- Nejsou potřeba žádné další testy;
- Vysoká účinnost, která vydrží po celý život.
Je třeba poznamenat, že i přes široké možnosti laserové korekce zraku tato operace nezaručuje absenci různých očních patologií v budoucnu.
Kontraindikace pro obnovu laserového vidění
Bohužel ne vždy je možné provést laserovou korekci zrakové funkce. Všechny kontraindikace této operace lze rozdělit do dvou velkých skupin: dočasné a trvalé. Mezi dočasnými kontraindikacemi jsou nejčastější ty patologie oka (nebo těla jako celku), které jsou reverzibilní. Po vyléčení těchto onemocnění je docela možné provést laserovou korekci. Mezi dočasné kontraindikace patří:
- Progresivní myopie, protože refrakce není stabilní;
- Akutní zánětlivé změny, a to jak v oku samotném, tak v jiných tělesných systémech;
- Těhotenství;
- Doba laktace;
- Změny v fundu, včetně ruptur a dystrofických změn;
- Degenerativní procesy v buňkách rohovky.
Pokud existují konstantní kontraindikace, laserová korekce zraku je nemožná. Patří sem:
- Tenká rohovka;
- Glaukom;
- Subluxace čočky;
- Odchlípení sítnice;
- Šedý zákal;
- Dekompenzovaný diabetes mellitus;
- Předchozí chirurgická léčba odchlípení sítnice.
Je zajímavé, že i když existují absolutní kontraindikace pro laserovou korekci zraku, můžete si vybrat účinnou alternativní metodu léčby, která pomůže obnovit vidění.
Hlavní rozdíly mezi laserovou operací a jinými technikami
Laserová korekce refrakční vady zahrnuje několik typů. Po přečtení názvu většina pacientů nechápe podstatu operace, protože se používají hlavně zkratky nebo zavedené termíny. Charakteristickým rysem operací REIC a LASIK od SuperLASIK je druhá fáze operace, kdy je do procesu zapojen femtosekundový laser.
V praxi používaný termín SuperLASIK není zcela správný, protože pacienti si mohou myslet, že konvenční technika LASIK je oproti ní nějak podřadná a podřadná. V zahraniční literatuře se používá správnější termín (custom LASIK). V překladu by se tato operace měla jmenovat personalizovaný LASIK. To neznamená, že tradiční operace LASIK má nevýhody. Jde jen o to, že v některých speciálních případech je vhodnější provést SuperLASIK, zatímco v jiných situacích se můžete omezit na jednoduchou operaci LASIK. Proto je třeba při výběru metody laserové korekce zraku použít individuální přístup, který zohledňuje údaje z předoperačního vyšetření.
Důležitým rozdílem mezi FemtoLASIK a tradiční laserovou korekcí je, že operace je zcela bezkontaktní. První fáze, kdy se mikrokeratomovým ostřím prořízne povrchová rohovka, se ve FemtoLASIK provádí pomocí femtosekundového laseru. Tato technika je zcela nová, takže dosud nebyly nashromážděny dostatečné zkušenosti, které by jednoznačně určily její účinnost a bezpečnost.
Řada lékařů se domnívá, že femtosekundový laser je mnohem bezpečnější než mikrokeratom, ale jiní specialisté s tímto tvrzením nesouhlasí a preferují mechanické vytvoření chlopně.
Další novou metodou laserové korekce zraku je operace Smail. Při tomto výkonu se používá pouze femtosekundový laser a chybí fáze tvorby povrchové chlopně z rohovkové tkáně. V tomto případě se okamžitě vytvoří refrakční řez v hlubokých vrstvách rohovky. Ten se odstraní minimálním řezem (2-4 mm) v povrchových vrstvách rohovky pomocí speciálního nástroje. I tento řez se provádí femtosekundovým laserem.
Je velmi důležité pochopit, že zrak a oči jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů pro interakci člověka s vnějším světem. Málokdo může nesouhlasit s tím, že člověk potřebuje oči neustále, tedy 365 dní v roce. Proto je tak důležité se o ně starat již od útlého věku.